4. Kokkaus ja leivonta
Taso: B

Laskin käyttöön - mitä leivos maksaa?

Laskin käyttöön - mitä leivos maksaa?

Kun olet kehittänyt maukkaan ja kauniin leivoksen, kannattaa sitä myydä ja markkinoida erilaisiin tapahtumiin. Miten saat laskettua leivokselle oikean hinnan? Sitä pohdimme tässä tehtävässä.

 

 

Tee näin

  1. Selvitä, mitä leivoksen raaka-aineet maksoivat.
  2. Laske, kuinka monta annosta reseptistä syntyy.
  3. Miten kauan leivosten valmistaminen kesti?
  4. Tarvitaanko tarjoiluun erityisiä materiaaleja, kuten kakkupapereita tai leivosalustoja?
  5. Onko huomioitava muita kuluja kuten sähköä, vettä ja tilavuokraa?
  6. Mikä on leivosten myynnistä tavoiteltava tulos?

Pohdittavaksi

Miten voisit mainostaa ja markkinoida leivostasi? Onko paikkakunnallasi mahdollisia ostajia tai kilpailevia yrityksiä?