7. Viestintä ja vuorovaikutus
Taso: B

Itse tehty vai ostettu?

Itse tehty vai ostettu?

Oletko koskaan miettinyt, kumpi on edullisempaa, valmistaa ruokia ja leivonnaisia itse vai ostaa valmiina kaupasta? Kaupan ruoat ja leivonnaiset ovat nopea vaihtoehto silloin, kun on kiire. Tässä tehtävässä vertaat kaupasta ostetun ja itse valmistetun kääretortun hintaa.

Tee näin

  1. Etsi kaupasta keskikokoisen kääretortun hinta.
  2. Etsi keittokirjasta kääretortun valmistusohje ja kirjoita ylös ainekset, joita siihen tarvitaan. Ohje löytyy myös TOP-tehtävästä Kääretorttu.
  3. Katso kaupasta kääretorttuun tarvittavien aineiden hinnat.
  4. Tee paperille laskelma, paljonko itse tehdyn kääretortun ainekset tulevat maksamaan. Ota huomioon määrät, sillä eihän esimerkiksi kananmunia kulu koko kennollista yhteen kääretorttuun. Kääretorttuun tarvittavien kananmunien hinta selviää näin: jaa ensin koko kennon hinta (kokonaishinta) munien määrällä, niin saat yhden munan hinnan (yksikköhinta). Sen jälkeen kerrot yhden munan hinnan kääretorttuun tarvittavien munien lukumäärällä ja saat niiden yhteishinnan. Laske näin kaikkien aineiden hinnat. Laske sitten ne yhteen.
  5. Kumpi oli edullisempi, valmiina ostettu vai itse tehty?

Pohdittavaksi

Itse tekemisessä on paljon etuja, joista hinta on vain yksi. Mitä muita etuja itse tekemiseen liittyy?